Allegra 120 mg comprimate filmate

Allegra

Allegra 120 mg comprimate filmate (Clorhidrat de fexofenadină)

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Allegra şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Allegra
3. Cum să luaţi Allegra
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Allegra
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Allegra şi pentru ce se utilizează

Allegra conţine clorhidrat de fexofenadină, care este un antihistaminic.
Allegra 120 mg se utilizează la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste, pentru ameliorarea simptomelor care însoţesc rinita alergică sezonieră (numită şi febra fânului), cum sunt strănutul, mâncărimea la nivelul nasului, secreţiile nazale apoase sau nasul înfundat, şi mâncărimea, roşeaţa şi lăcrimarea ochilor.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Allegra

Nu luaţi Allegra
 dacă sunteţi alergic la fexofenadină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumeraţi la punctul 6).

Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Allegra, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:
 aveţi probleme cu ficatul sau cu rinichii
 aveţi sau aţi avut vreodată probleme cu inima, deoarece acest tip de medicamente poate provoca bătăi rapide sau neregulate ale inimii
 sunteţi vârstnic
Dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile enumerate mai sus sau dacă nu sunteţi sigur, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua Allegra.

Allegra împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Ingestia de medicamente care conţin aluminiu şi magneziu poate influenţa acţiunea Allegra prin micşorarea cantităţii de medicament absorbită.
Se recomandă un interval de 2 ore între momentul în care luaţi Allegra şi momentul în care luaţi aceste medicamente.

Sarcina şi alăptarea
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
Nu luaţi Allegra în timpul sarcinii, decât dacă este necesar.
Allegra nu este recomandat în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Este puţin probabil ca Allegra să afecteze capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Totuşi, înainte de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje, asiguraţi-vă că aceste comprimate nu vă fac să vă simţiţi somnolent sau ameţit.

3. Cum să luaţi Allegra

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Pentru adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste
Doza recomandată este de un comprimat (120 mg) pe zi.
Luaţi comprimatul cu apă, înaintea unei mese.
Acest medicament începe să vă amelioreze simptomele în decurs de 1 oră şi efectul durează timp de 24 ore.
Dacă simptomele nu se ameliorează după 7-10 zile de tratament sau se înrăutăţesc, trebuie să vă prezentaţi la medic.

Dacă luaţi mai mult Allegra decât trebuie
Dacă luaţi prea multe comprimate, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau mergeţi imediat la serviciul de urgenţă al celui mai apropiat spital. Simptomele unei supradoze la adulţi sunt ameţelile, somnolenţa, oboseala şi uscăciunea gurii.

Dacă uitaţi să luaţi Allegra
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Luaţi următoarea doză la ora obişnuită, aşa cum a prescris medicul dumneavoastră.

Dacă încetaţi să luaţi Allegra
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă doriţi să opriţi administrarea Allegra înainte de terminarea tratamentului.
Dacă tratamentul cu Allegra este oprit prea devreme, simptomele pot să reapară.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi opriţi tratamentul cu Allegra dacă apar:
 umflarea feţei, buzelor, limbii sau gâtului şi dificultăţi în respiraţie, deoarece acestea pot fi semnele unei reacţii alergice grave.

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
 dureri de cap
 somnolenţă
 senzaţie de rău (greaţă)
 ameţeli.

Reacţii adverse mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):
 oboseală.
Reacţii adverse suplimentare (cu frecvenţă necunoscută: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile), care pot să apară sunt:
 dificultate de a adormi (insomnie)
 tulburări ale somnului
 coşmaruri
 nervozitate
 bătăi rapide sau neregulate ale inimii
diaree
 erupţii pe piele şi mâncărime
 urticarie
 reacţii alergice grave care pot determina umflarea feţei, buzelor, limbii sau gâtului, înroşirea feţei, senzaţie de constricţie toracică şi dificultăţi în respiraţie.

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.
De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare
privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează Allegra

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Acest medicament nu necesită condiţii speciale de păstrare.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Allegra 120 mg
 Substanţa activă este clorhidratul de fexofenadină. Fiecare comprimat conţine clorhidrat de fexofenadină 120 mg.
 Celelalte componente sunt:
o Nucleu: celuloză microcristalină, amidon de porumb pregelatinizat, croscarmeloză sodică, stearat de magneziu.
o Film: hipromeloză E-15, hipromeloză E-5, povidonă, dioxid de titan (E171), dioxid de siliciu coloidal anhidru, macrogol 400, oxid roz de fer amestec*) şi oxid galben de fer amestec*)
*) Conţine oxid feric (E172) şi dioxid de titan (E171)
Cum arată Allegra 120 mg şi conţinutul ambalajului
Comprimatele filmate au formă de capsulă şi sunt de culoarea piersicii.
Cutie cu un blister din PVC-PE-PVDC/Al a 10 comprimate filmate.
Cutie cu un blister din PVC-PVDC/Al a 10 comprimate filmate.

Adaugati un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Share via
Copy link