Dinarex 1,5 mg/ ml sirop

Dinarex sirop

Dinarex 1,5 mg/ ml sirop
Bromhidrat de dextrometorfan

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Dinarex şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Dinarex
3. Cum să utilizaţi Dinarex
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Dinarex
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Dinarex şi pentru ce se utilizează

Dinarex este un medicament utilizat pentru amelioararea tusei uscate şi iritative. Siropul conţine bromhidrat de dextrometorfan care este un antitusiv ce ajută la oprirea tusei. Acest medicament este indicat adulţiilor, adolescenţilor şi copiilor de 12 ani şi peste.
Dacă după 3- 5 zile nu vă simțiți mai bine sau vă simțiți mai rău, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Dinarex

Nu utilizaţi Dinarex:
– sunteţi alergic la bromhidrat de dextrometorfan sau la oricare dintre celelalte componentele ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
– dacă suferiți de boli pulmonare severe;
– dacă utilizaţi sau aţi utilizat în ultimele 2 săptămâni medicamente pentru tratarea depresiei, cunoscute ca şi inhibitorii de monoaminoxidază (IMAO);
– dacă luați inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (utilizaţi pentru tratamentul depresiei și anxietății, cum ar fi: fluoxetina, paroxetina şi sertralina).
Nu utilizaţi Dinarex la copii sub 12 ani (vezi pct. 3).

Atenţionări şi precauţii
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Dinarex:
– dacă suferiţi de afecţiuni ale ficatului sau rinichilor;
– dacă aveţi o tuse persistentă sau cronică ca cea care apare cu astm sau o tuse care produce mult mucus (flegmă);
– dacă sunteţi dependent de alcool;
– dacă aveţi intoleranţă la o anumită grupe de zaharuri;
– dacă utilizaţi alte medicamente pentru tratarea tusei sau răcelei care conţin dextrometorfan;
– dacă copilul dumneavoastră este suspectat de dezvoltarea oricărei reacţii alergice (de exemplu, reacţii atopice);
– dacă aveţi un istoric de abuz de droguri;
– dacă medicul dumneavostră v-a comunicat că metabolizaţi lent CYP2D6.
Adresaţi-vă medicului dacă tusea persistă mai mult de o săptămână sau dacă este însoţită de febră, miritaţie sau durere de cap persistentă.

Dinarex împreună cu alte medicamente
Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați, ați utilizat recent sau s-ar putea să utilizați orice alte medicamente, inclusiv:
– anumite medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi: inhibitori ai recaptării noradrenalineidopaminei (NDRI), care includ bupropionă;
– antipsihotice (medicamente utilizate în tratamentul tulburărilor de dispoziție, cum ar fi haloperidol, tioridazina, perfenazina);
– agenți anti-aritmice (medicamente folosite pentru a trata bătăile neregulate ale inimii, cum ar fi: amiodarona, propafenona, chinidina și flecainida);
– calcimimetice (medicamente utilizate pentru a trata hiperparatiroidismul secundar, valori crescute ale hormonului paratiroidian, cum ar fi cinacalcetul);
antifungice (terbinafină);
– opiaceele (metadonă);
– antihistaminice (medicamente folosite pentru a trata simptomele de reacții alergice).
Dacă nu sunteți sigur cu privire la oricare dintre medicamentele pe care le luați, aratăţi flaconul sau ambalajul farmacistului.
În cazul în care oricare dintre cele enumerate mai sus se aplică şi la dumneavoastră acum sau în trecut, discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul.
Consumul de alcool în timpul tratamentului poate favoriza apariţia reacţiilor adverse. Prin urmare, consumul de alcool trebuie evitat în această perioadă.

Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau întenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Acest medicament poate afecta capacitatea de a conduce.
Nu utilizaţi acest medicament dacă conduceţi până când nu ştiţi cum vă poate afecta.
Dinarex conţine sucroză, sorbitol, glucoză, etanol şi sodiu.
Dinarex conţine 3,25 g sucroză/ doză, 3,95 g glucoză/ doză şi 0,65 g sorbitol/ doză. Dacă medicul dumneavoastră v-a informat că aveţi intoleranţă la anumite zaharuri, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a utiliza acest medicament.
Zaharoza şi glucoza pot afecta dinţii.
Acest medicament conţine 5,03 % etanol (alcool), până la 503 mg/ doză, echivalentul a 10 ml de bere, 4,2 ml de vin pe 10 ml doză. Poate fi dăunător persoanelor care suferă de alcoolism, femeilor gravide sau care alăptează, copiilor şi grupurilor cu risc crescut cum ar fi, persoanele cu afecţiuni ale ficatului sau epilepsie.
Acest medicament conţine mai puţin de 1 mmol de sodiu (23 mg) pe doză, ceea ce înseamnă că medicamentul dumneavoastră este lipsit de sodiu.

3. Cum să utilizaţi Dinarex

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Citiţi cele menţionate mai jos pentru a şti cât medicament să utilizaţi.
 Doar pentru administrare orală.
 Nu utilizaţi mai mult decât doza menţionată mai jos.
 Nu utilizaţi mai mult de 4 doze în 24 de ore.
 Durata tratamentului fără sfatul medicului este de o săptămână.
 Dacă simptomele persistă sau se agravează după 3-5 zile, consultaţi medicul sau farmacistul.
Dozele recomandate sunt:
Adulţi
10 ml sirop (15 mg dextrometorfan) de 4 ori pe zi.
Utilizarea la copii şi adolencenţi
Copii şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani: aceeaşi doză ca în cazul adulţilor
Copii cu vârsta sub 12 ani: nu utilizaţi Dinarex la copii cu vârsta sub 12 ani.
Vârstnici (peste 65 ani)
Aceeaşi doză ca în cazul adulţilor
Dacă utilizaţi mai mult Dinarex decât trebuie
Dacă utilizaţi mai mult Dinarex decât trebuie, contactaţi medicul sau departamentul de primire urgenţe a celui mai apropiat spital şi luaţi cu dumneavoastră şi acest prospect.

Dacă uitaţi să utilizaţi Dinarex
Trebuie să utilizaţi cu grijă acest medicament, conform instrucţiunilor de mai sus. Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o pe următoarea la momentul necesar. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului duneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Dacă apar oricare dintre următoarele reacţii adverse, opriţi utilizarea acestui medicament şi mergeţi imediat la medic:
– inflamarea feţei, buzelor, gurii, limbii sau gâtului, care poate cauza dificultate la înghiţire sau respiraţie;
– crize
Dacă apar oricare dintre următoarele reacţii adverse, opriţi utilizarea acestui medicament şi consultaţi medicul:
mâncărime, erupții trecătoare pe piele, blânde.
Alte reacţii adverse posibile:
– amețeli, somnolență;
greață, vărsături, diaree;
– tulburări gastrice sau dureri de stomac;
– dificultăți la adormire sau senzație de neliniște sau confuzie;
– respirație superficială.

5. Cum se păstrează Dinarex

A nu se păstra la vederea si îndemâna copiilor.
Acest medicamet nu necesită condiţii speciale de păstrare.
A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe sticlă, după EXP. Data de expirare se referă la utima zi a lunii respective.
După deschiderea flaconului pentru prima dată, medicamentul rămâne stabil timp de 18 luni.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Dinarex
– Substanţa activă este bromhidrat de dextrometorfan. Fiecare ml conţine bromhidrat de dextrometorfan 1,5 mg.
– Celelalte componente sunt: zaharină sodică (E 964), benzoat de sodiu (E 211), sucroză (zahăr), glucoză lichidă uscată prin sprayere, sorbitol lichid necristalizabil (E 420), glicerol, etanol anhidru, levomentol, acid citric, aromă de caramel (conţine propilenglicol, alcool benzilic),
aromă de piersică (conţine propilenglicol, citrat de sodiu, alcool benzilic, limonen), apă purificată (vezi pct. 2).

Cum arată Dinarex şi conţinutul ambalajului
Sirop limpede, de culoare slab gălbuie cu aromă de piersică.
Cutie cu un flacon din sticlă brună a 150 ml sau 200 ml, tipul III (F. Eur.) închis cu unul dintre sistemele de mai jos:
– Capac din Al şi o linguriţă dozatoare din plastic gradată la 2,5 ml şi 5 ml
– Capac din material plastic şi o linguriţă dozatoare din plastic gradată la 5 ml, 10 ml, 15 ml și 20 ml
– Capac din plastic cu închidere securizată pentru copii şi o linguriţă dozatoare din plastic gradată la 2 ml, 2,5 ml, 3 ml, 4 ml, 5 ml, 6 ml, 7 ml, 7,5 ml, 8 ml, 9 ml, 10 ml, 11 ml, 12 ml, 12,5 ml şi 5 ml.

Adaugati un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Share via
Copy link