Alerid 10 mg comprimate filmate

Alerid

Alerid 10 mg comprimate filmate (Diclorhidrat de cetirizină)

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Alerid şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Alerid
3. Cum să utilizaţi Alerid
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Alerid
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Alerid şi pentru ce se utilizează

Substanţa activă din Alerid este diclorhidrat de cetirizină, un antihistaminic. Acesta blochează efectele unei substanţe numită histamină, care apare în mod natural în organism. Histamina este implicată în reacţiile alergice. Alerid este utilizat la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta mai mare de 6 ani pentru tratamentul febrei fânului (rinita alergică sezonieră), a alergiilor pe tot parcursul anului, cum sunt alergii la praf sau la animale de companie (rinita alergică perenă) şi a urticariei (umflături, roşeaţă şi mâncărimi ale pielii).
Antihistaminice, cum este Alerid, ameliorează simptomele neplăcute şi disconfortul asociat cu aceste condiţii, cum sunt strănut, iritaţii, secreţii şi blocarea nasului, mâncărimi, înroşiri şi lăcrimarea ochilor şi erupţii cutanate.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Alerid

Nu utilizaţi Alerid
– dacă sunteţi alergic la diclorhidrat de cetirizină, la hidroxizină sau la derivaţi de piperazină (substanţe active înrudite ale altor medicamente).
– dacă sunteţi alergic la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
– dacă aveţi o boală renală severă (clearance al creatininei sub 10 ml/min).
Dacă oricare dintre cele de mai sus se aplică pentru dumneavoastră, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Atenţionări şi precauţii
Înainte să utilizaţi Alerid, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:
– dacă aveţi probleme cu rinichii.
– dacă aveţi factori ce predispun la retenţie urinară (de exemplu, leziune a măduvei spinării, hipertrofie de prostată), deoarece cetirizina poate creşte riscul de retenţie urinară.
– dacă aveţi epilepsie sau prezentaţi risc de apariţie a convulsiilor.

Copii şi adolescenţi
Utilizarea comprimatelor filmate de Alerid nu sunt recomandate la copiii cu vârsta sub 6 ani, deoarece această formulare nu permite ajustarea adecvată a dozei.

Teste pentru alergii
Dacă urmează să aveţi un test de alergie, adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă trebuie să întrerupeţi administrarea Alerid pentru câteva zile (3 zile) înainte de testare. Acest medicament poate afecta rezultatele testelor de alergie.

Alerid împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Datorită profilului cetirizinei, nu sunt aşteptate interacţiuni cu alte medicamente.

Alerid împreună cu alimente, băuturi şi alcool
Alimentele nu influenţează semnificativ absorbţia de cetirizină.
Nu au fost observate interacţiuni semnificative clinic între alcool (la o alcoolemie de 0,5 la mie, corespunzătoare la un pahar cu vin) şi cetirizina administrată în doze normale. Cu toate acestea, ca în cazul tuturor antihistaminicelor, se recomandă evitarea consumului concomitent de alcool.

Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Similar altor medicamente, utilizarea Alerid trebuie evitată la femeile gravide. Utilizarea accidentală a medicamentului de către o femeie gravidă nu ar trebui să producă efecte nocive asupra fătului. Cu toate acestea, administrarea medicamentului trebuie întreruptă.
Nu trebuie să luaţi Alerid în timpul alăptării, deoarece cetirizina se elimină în laptele matern.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Unii oameni s-au simţit somnolenţi sau ameţiţi în timp ce au luat Alerid. Dacă sunteţi afectat, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.
Alerid conţine lactoză
Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la anumite categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

3. Cum să utilizaţi Alerid

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Luaţi comprimatul cu un pahar cu apă. Nu luaţi mai mult de un comprimat în fiecare zi. Dacă nu vă simţiţi mai bine în câteva zile, consultaţi medicul dumneavoastră.
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani – 10 mg o dată pe zi.
Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani  – 5 mg de două ori pe zi.
Alerid comprimate filmate nu este potrivit pentru copiii cu vârsta sub 6 ani.

Dacă luaţi mai mult Alerid decât trebuie
Dacă credeţi că aţi luat o supradoză de Alerid, vă rugăm să îl informaţi pe medicul dumneavoastră. Acesta va decide, dacă este cazul, ce măsuri trebuie luate.
După un supradozaj, reacţiile adverse descrise mai jos pot apare cu intensitate crescută. Au fost raportate reacţii adverse cum sunt confuzie, diaree, ameţeli, oboseală, dureri de cap, stare de rău, mărirea pupilelor, mâncărime, agitaţie, sedare, somnolenţă, stupor, ritm al inimii rapid anormal, tremurături şi retenţie urinară.

Dacă uitaţi să luaţi Alerid
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Următoarea reacţie adversă este foarte rară, dar trebuie să întrerupeţi administrarea comprimatelor şi să discutaţi imediat cu medicul dumneavoastră dacă observaţi aceste simptome:
• O reacţie alergică severă, inclusiv erupţii cutanate, mâncărime şi febră, umflarea gâtului, feţei, pleoapelor sau buzelor. Această reacţie poate începe imediat după ce luaţi pentru prima dată acest medicament, sau poate apare mai târziu.
Au fost raportate şi următoarele reacţii adverse.

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane)
– Oboseală, somnolenţă
– Dureri de cap
– Uscăciunea gurii
– Greaţă
– Diaree (numai la copii)
– Dureri abdominale
– Ameţeli
– Dureri în gât
– Simptome asemănătore răcelii la nivelul nasului

Reacţii adverse mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane)
– Mâncărime şi erupţii pe piele
Diaree
– Senzaţie de slăbiciune sau senzaţie generală de rău
– Furnicături la mâini şi la picioare
– Agitaţie

Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)
– Bătăi rapide ale inimii
Edem (umflare generalizată din cauza retenţiei de apă)
– Rezultate modificate ale testelor hepatice
– Convulsii
– Creştere în greutate
– Agresivitate, confuzie, depresie, halucinaţii (auzirea sau vederea unor lucruri care nu există în realitate), insomnie
– Urticarie

Reacţii adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)
– Vedere înceţoşată, dificultate la acomodare
– Rotaţie a ochilor
– Sângerare sau vânătaie neobişnuite
– Gust neplăcut în gură
– Tremor, ticuri
– Mişcări involuntare şi/sau spasme la nivelul membrelor
– Spasme musculare la nivelul gâtului şi a umerilor
– Umflarea pielii în special în jurul feţei
– Leşin
– Erupţie cutanată
– Eliminare involuntară de urină, durere şi/sau dificultăţi la urinare

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)
– Unele cazuri de pierderi de memorie şi/sau afectarea memoriei
– Idei de auto-vătămare (de sinucidere). Dacă vă simţiţi în acest fel, atunci întrerupeţi administrarea comprimatelor şi consultaţi medicul dumneavoastră.
– Vertij
– Retenţie urinară

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează Alerid

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Alerid
– Substanţa activă este diclorhidratul de cetirizină. Un comprimat filmat conţine diclorhidrat de cetirizină 10 mg.
– Celelalte componente sunt: nucleu- lactoză monohidrat, amidon de porumb, dioxid de siliciu coloidal anhidru, talc, stearat de magneziu; film- hipromeloză (E 15), talc, propilenglicol, dioxid de titan (E 171).
Cum arată Alerid şi conţinutul ambalajului
Alerid se prezintă sub formă de comprimate filmate.
Comprimate filmate albe, circulare, biconvexe, cu inscripţia “A” pe una din feţe şi un şant median pe cealaltă.
Este ambalat în cutii cu un blister a 10 comprimate filmate.

Adaugati un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Share via
Copy link
Mai multe despre Medicamente
Alergorom
Alergorom 20 mg/ml picături oftalmice/nazale, soluţie

Alergorom 20 mg/ml picături oftalmice/nazale, soluţie (Cromoglicat de sodiu) În acest prospect găsiţi: 1. Ce este Alergorom şi pentru ce se utilizează 2. Înainte să...

Închide