Daleron C junior 120 mg/10 mg granule pentru soluție orală

Daleron C junior

Daleron C junior 120 mg/10 mg granule pentru soluție orală (Paracetamol/acid ascorbic)

Ce găsiţi în acest prospect:
1. Ce este Daleron C junior şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Daleron C junior
3. Cum să luaţi Daleron C junior
4. Reacţii adverse posibile
5. Cum se păstrează Daleron C junior
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

1. Ce este Daleron C junior şi pentru ce se utilizează

Daleron C junior granule conţine paracetamol şi acid ascorbic (vitamina C). Paracetamolul inhibă sinteza de prostaglandine din sistemul nervos central, astfel scade febra şi ameliorează durerea. Deoarece paracetamolul nu irită mucoasa stomacului, este indicat pacienţilor care au probleme gastrice şi ulcer gastric sau duodenal. Vitamina C întăreşte sistemul de apărare al organismului, contribuie la recuperarea mai rapidă a
organismului şi ameliorează, de asemenea, gustul medicamentului. Medicamentul, administrat sub forma unei băuturi calde, este indicat în special copiilor cu dificultăţi de înghiţire, datorate inflamaţiei mucoasei gurii şi faringelui.

Daleron C junior este indicat pentru:
– scăderea febrei ce acompaniază infecţii diverse, bacteriene şi virale;
– ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, ascociate cu răceală şi gripă;
– ameliorarea durerii acute de origine neinflamatorie (cum sunt durerile de cap, de dinţi)
– ameliorarea durerii după traumatisme şi intervenţii medicale.
Dacă după 3 zile copilul dumneavoastră nu se simte mai bine sau se simte mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Daleron C junior

Nu luați Daleron C junior
– dacă copilul este alergic la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
– dacă copilul are insuficienţă severă a rinichilor sau a ficatului.
– dacă copilul are insuficienţă hepatică determinată de o infecţie virală (hepatită virală).
– dacă copilul are din naştere o insuficienţă a enzimei glucozo-6-fosfat-dehidrogenază din globulele roşii ale sângelui.

Atenţionări şi precauţii
Înainte să luaţi Daleron C junior, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Copiii cu insuficienţă renală sau hepatică, în formă uşoară până la moderată, pot lua Daleron C junior numai sub supraveghere medicală.
Copiii cu vârsta sub 2 ani pot lua Daleron C junior numai la indicaţia medicului.
Nu depăşiţi dozele recomandate.
Granulele nu trebuie administrate în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol.
Dacă simptomele nu se îmbunătăţesc după 3 zile de tratament, trebuie să vă adresaţi medicului.
Medicamentul nu este recomandat pacienţilor diabetici, deoarece conţine zahăr.

Daleron C junior împreună cu alte medicamente
Spuneţi medicului dumneavoastră sa farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Administrarea concomitentă cu alte medicamente poate determina creşterea sau scăderea efectului granulelor sau ale altor medicamente. Spuneţi medicului dumneavoastră dacă copilul dumneavoastră ia medicamente pentru:
– prevenirea coagulării sângelui (warfarină),
– reglarea motilităţii intestinale (metoclopramidă),
– prevenirea greţei sau vărsăturilor (domperidonă),
– reglarea nivelului din sânge al colesterolului sau altor grăsimi (colestiramină),
– tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice),
– tratamentul tuberculozei (rifampicină),
– tratamentul infecţiilor bacteriene (cloramfenicol),
– ameliorarea durerii (acid acetilsalicilic şi alte medicamente antiinflamatorii nesteroidiene).
Dozele crescute de acid ascorbic pot influenţa rezultatele examenelor de laborator (determinarea nivelului glucozei, acidului uric, creatininei şi fosfaţilor anorganici).
Utilizarea concomitentă de paracetamol şi etanol poate creşte acţiunea toxică a paracetamolului asupra ficatului.

Daleron C junior împreună cu alimente și băuturi
Dacă paracetamolul este luat concomitent cu alimentele, absorbţia sa este redusă. De aceea, dați copilului medicamentul înainte de masă.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Medicamentul conţine paracetamol în doze recomandate copiilor.
Utilizarea în siguranţă a paracetamolului în timpul sarcinii sau alăptării nu a fost stabilită cu certitudine.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Nu are efecte asupra capacităţii de a conduce vehicule şi a folosi utilaje. Granulele conţin zahăr. Un plic conţine 4,538 g.
Dacă medicul v-a spus că aveţi intoleranţă la anumite glucide, spuneţi medicului dumneavoastră înainte de utilizarea acestui medicament.

3. Cum să luaţi Daleron C junior

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Doza unică recomandată de paracetamol este de 10 până la 15 mg pe kg greutate corporală. Un plic (5 g)
conţine paracetamol 120 mg. Copiii cu vârsta sub 2 ani pot lua medicamentul numai la indicaţia medicului. Goliţi conţinutul unui plic într-un pahar, turnaţi lichid cald (apă sau ceai) peste granule, amestecaţi bine şi daţi copilului să bea băutura caldă.

Schema de dozaj:
Vârsta copilului (ani) O doză unică
2–3 1 plic cu granule în 0,5 de lichid
4–6 2 plicuri cu granule în 1 dl lichid
7–10 2 până la 3 plicuri cu granule în 1–1,5 dl lichid
10–12 3 până la 4 plicuri cu granule în 1,5 dl lichid
Doza poate fi administrată la intervale de cel puţin 4 ore, dacă este necesar.
Nu se recomandă mai mult de 4 doze pe zi.

Dacă luaţi mai mult Daleron C junior decât trebuie
Dacă aţi administrat copilului dumneavoastră o doză mai mare de medicament decât trebuie, contactaţi imediat medicul sau farmacistul, chiar dacă copilul pare să se simtă bine; semnele intoxicaţiei pot apare numai după câteva zile. Cantitatea de medicament ingerată trebuie eliminată din organism cât se poate de repede. Dozele prea mari de paracetamol pot determina greaţă, vărsături şi insuficienţă hepatică severă, în special
la pacienţii cu afecţiuni preexistente la ficat sau rinichi. Semnele acute de supradoză pot apare în decurs de 24 ore.
Semnele de insuficienţă hepatică pot apare numai după două, până la patru zile după administrarea unei supradoze.

Dacă uitaţi să luaţi Daleron C junior
Nu luaţi o doză dublă, pentru a compensa doza uitată.
Utilizaţi medicamentul pentru febră şi durere, numai la nevoie.

Dacă încetaţi să luaţi Daleron C junior
Puteţi întrerupe în siguranţă administrarea medicamentului, atunci cînd nu mai aveţi nevoie de tratament. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toatenpersoanele.
Dacă  este administrat în dozele recomandate, reacţiile adverse sunt rare şi uşoare.

Frecvenţa reacţiilor adverse în funcţie de organe sau sisteme de organe:
Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):
greaţă,
– reacţii de hipersensibilitate, în special erupţii trecătoare pe piele, mâncărimi, urticarie,
– oboseală.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):
diaree,
– vărsături,
icter,
– inflamaţia pancreasului (pancreatită),
– creşterea valorii în sânge a enzimelor hepatice,
– modificări ale numărului celulelor din sânge (leucopenie şi trombocitopenie)
– reacții alergice severe pe piele.

5. Cum se păstrează Daleron C junior

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Daleron C junior
– Substanţele active sunt paracetamolul şi acidul ascorbic.
5 g granule pentru soluție orală (1 plic) conţine paracetamol 120 mg şi acid ascorbic 10 mg.
– Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă K 25, acid citric anhidru, sucroză (zahăr), aromă de portocală, extract de paprika – E 160c (colorant portocaliu P-WS) şi roșu de sfeclă – E 162 (colorant roz P-WS).

Cum arată Daleron C junior şi conţinutul ambalajului
Granule fine, de culoare portocaliu deschis.

Adaugati un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Share via
Copy link