cemolSINUS 500 mg/3 mg/50 mg comprimate

cemolSINUS

cemolSINUS 500 mg/3 mg/50 mg comprimate (Paracetamol/maleat de clorfeniramină/clorhidrat de pseudoefedrină)

Ce găsiți în acest prospect
1. Ce este cemolSINUS şi pentru ce se utilizează
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi cemolSINUS
3. Cum să utilizaţi cemolSINUS
4. Reacţii adverse posiile
5. Cum se păstrează cemolSINUS
6. Conținutul ambalajului și alte informații

1. Ce este cemolSINUS şi pentru ce se utilizează

cemolSINUS este indicat pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor musculare).

2. Ce trebuie să știți înainte să utilizaţi cemolSINUS

Nu utilizaţi cemolSINUS
dacă sunteţi hipersensibil la paracetamol, fenacetină sau alte antiinflamatoare (risc crescut de reacţii alergice) sau la oricare dintre componentele medicamentului (enumerate la punctul 6);
– dacă aveţi boli cardiovasculare incluzând hipertensiune arterială şi boli vasculare periferice
– dacă aveţi insuficienţă coronariană severă
– în tratamentul concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAG) non-selective
– dacă aveţi glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis
– dacă aveţi glaucom cu unghi deschis
– dacă aveţi tensiune arterială crescută severă
– dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază
– dacă aveţi insuficienţă renală severă (riscul de reacţii adverse renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari).
– Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară
– la copii cu vârsta sub 12 ani
– daca sunteţi gravidă sau alăptaţi
– datorită prezenţei clorfeniraminei, nu se recomandă administrarea concomitentă de cemolSINUS cu alcool etilic sau medicamente care conţin alcool etilic
– In asociere cu alte medicamente simpatomimetice (ca de exemplu decongestionante,
supresoare ale apetitului şi psihostimulante de tip amfetaminic).

Atenționări și precauții
– să nu depăşiţi dozele recomandate.
– dacă aveţi palpitaţii, tahicardie, greaţă întrerupeţi tratamentul imediat.
– se impune prudenţă dacă aveţi hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arterială, cardiopatie ischemică etc.), diabet zaharat, feocromocitom şi psihoze
– sportivii trebuie atenţionaţi că produsul conţine pseudoefedrină care poate da rezultate pozitive la testele practicate la controlul antidoping.
– nu asociaţi cu alte simpatomimetice.
– administrarea îndelungată poate scădea sau inhiba secretia salivară, prin aceasta contribuind la dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.
– clorfeniramina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (în special hipertensivi), presiune oculară crescută, astm bronşic, ulcer gastroduodenal şi epilepsie.
– este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată.
– se impun precauţii în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală.
– în caz de insuficienţă renală se recomandă doar tratament ocazional.

CemolSINUSîmpreună cu alte medicamente
Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?
– agoniştii morfinici, antiacidele, cărbunele activat şi anticolinergicele – cisaprida.
– antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alţi salicilaţi, barbiturice,
carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, săruri de aur.
– anticoagulantele orale, antifungicele, derivaţi de imidazol, carmustina,
– doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, ciclosporina, cloramfenicolul, metotrexatul.
– estrogenii şi contraceptivele estroprogestative.
– interferon.
– deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice, analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina şi alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope,
disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina.
– sultoprida şi IMAO.
– guanetidina sau substanţe înrudite şi anestezice volatile halogenate.
– simpatomimetice.

Interacţiuni cu testele de laborator:
-Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinări de laborator: glicemie, concentraţie serică de acid 5-hidroxiindolacetic, testul cu bentiromidă pentru evaluarea funcţiei hepatice, concentraţia plasmatică de acid uric, bilirubina, lactatdehidrogenaza, transaminaze, măsurarea timpului de protrombină.
-Clorfeniramina poate inhiba răspunsul la testele de hipersensibilitate cutanată, inducând astfel rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil să se oprească administrarea clorfeniraminei cu cel puţin 72 de ore înainte de efectuarea testelor cutanate care utilizează extracte alergenice.
Dacă utilizaţi cemolSINUS în mod regulat, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua orice alt medicament (inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală ).
Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea cemolSINUS cu alimente şi băuturi
Nu există restricţii legate de administrarea împreuna cu alimente.
Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu cemolSINUS.

Sarcina şi alăptarea
Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu se recomandă administrarea cemolSINUS în timpul sarcinii şi alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Datorită reacţiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, vertij, tulburări de acomodare etc.), produsul poate să vă influenţeze capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

3. Cum să utilizaţi cemolSINUS

Utilizaţi întotdeauna cemolSINUS exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Doza recomandată la adulţi este de 1-2 comprimate cemolSINUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi şi mai mult de 2 comprimate / priză). În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul între 2 doze trebuie să fie de cel puţin 8 ore.
Utilizarea la copii între 12-15 ani
2-3 comprimate cemolSINUS zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi şi mai mult de 1 comprimat / priză).
Mod de administrare
Comprimatele trebuie înghiţite întregi, cu suficient lichid, preferabil cu o jumatate de oră înaintea mesei.
Comprimatele nu trebuie divizate, sfărâmate sau mestecate.
Durata tratamentului
Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată(maxim 5 zile), conform datelor din literatura de specialitate.

Dacă luaţi mai mult cemolSINUS decât trebuie:
Dacă aţi luat din greşeală un număr mai mare de comprimate sau dacă un copil a înghiţit câteva, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi
luat.

Supradozaj – Simptome
Paracetamol
Simptomele supradozajului se manifestă în primele 24 de ore şi constau în paloare, greaţă, senzaţie de vomă, anorexie, scurtarea respiraţiei, somnolenţă, slăbiciune şi dureri abdominale. La administrarea unor doze mai mari pot apărea fenomene hepatotoxice severe. Pot să apară hipoglicemie, acidoză metabolică, aritmii, tulburări de coagulare, coagulare intravasculară diseminată. În cazurile grave, afectarea hepatică poate evolua spre encefalopatie hepatică (cu tulburări ale funcţiilor cerebrale, confuzie, agitaţie, stupoare), colaps cardiovascular, comă şi în cele din urmă moartea. Uneori apare necroza tubulară renală, cu insuficienţă renală acută. După 12-48 de ore de la ingestie s-a observat diminuarea concentraţiei protrombinei.

Maleat de clorfeniramină
Supradozajul acut se manifestă prin agravarea efectelor anticolinergice, aritmii cardiace, deprimarea SNC cu sedare excesivă, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinaţii, convulsii) şi hipotensiune arterială.

Clorhidrat de pseudoefedrină
O supradoză de pseudoefedrină poate determina agitaţie severă, creşterea tensiunii arteriale şi aritmii.

Dacă uitaţi să utilizaţi cemolSINUS
Nu vă îngrijoraţi dacă uitaţi să luaţi o doză de cemolSINUS. Luaţi doza următoare imediat ce vă amintiţi şi continuaţi apoi, ca de obicei. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, cemolSINUS poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Rare: scăderea numărului de globule albe şi roşii din sânge , crize de astm bronşic, dermatită alergică, angioedem, febră, erupţii cutanate urticariene şi eritematoase, şoc anafilactic, agitaţie, ameţeli, dureri de cap, confuzie, convulsii, coşmaruri, senzaţie de frică, halucinaţii, insomnie, iritabilitate, nelinişte, nervozitate, parestezii, psihoză, slăbiciune, sedare, somnolenţă, tremur, vedere înceţoşată sau alte tulburări de vedere, blefarospasm, palpitaţii, rărirea ritmului inimii, accelerarea ritmului bătăilor inimii, extrasistole, aritmii, colaps, tensiune arterială mare, tensiune arterială mică la ridicarea în picioare, creşterea vâscozităţii secreţiilor bronşice, deprimare respiratorie, congestie nazală, senzaţie de uscăciune la nivelul gurii, nasului şi gâtului, anorexie, constipaţie, dureri abdominale, greaţă, vărsături, icter, disurie, retenţie de urină, colică renală, insuficienţă renală acută, piurie sterilă, ginecomastie, inhibarea ejaculării, scăderea libidoului, impotenţă.

Foarte rare: fenomene de hipersensibilitate la paracetamol sau la maleatul de clorfeniramină

Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate
pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro/. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează cemolSINUS

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.
A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi cemolSINUS după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după abreviere folosită pentru exprimarea datei de expirare. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi nici un medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine cemolSINUS
– Substanţele active sunt: paracetamol, maleat de clorfeniramină şi clorhidrat de pseudoefedrină,
– Fiecare comprimat de cemolSINUS conţine paracetamol 500 mg , maleat de clorfeniramină 3mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 50 mg
– Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidona şi acid stearic.

Cum arată cemolSINUS şi conţinutul ambalajului
cemolSINUS se prezintă sub formă de comprimate neacoperite în formă de discuri, de culoare albă sau aproape albă.

Adaugati un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Content Protected Using Blog Protector By: PcDrome.
Share via
Copy link